Taśmy LED i elastyczne paski świetlne

Taśmy LED i elastyczne paski LED charakteryzują się dużą uniwersalnością zastosowania, modułowością, niezawodnością i efektywnością działania. To nowoczesne źródła światła, które cieszą się obecnie rosnącą popularnością. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom oferują rewolucyjne możliwości w zakresie indywidualnej produkcji opraw i elementów oświetleniowych.

taśmy-ledtaśmy-ledowetaśma-ledowalistwy-led

W połączeniu z profilami LED, taśmy LED oferują architektom i projektantom innowacyjne opcje oświetlenia przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych. Oprawy z taśmami LED mogą mieć charakter minimalistyczny, dekoracyjny lub mogą mocno oświetlać przestrzeń. Wszystko w zależności od projektu, wyglądu i instalacji oświetleniowej.

#showmore# 

Jak wybrać taśmy LED?

Wybór odpowiednich komponentów do tworzenia oświetlenia zawsze zależy od konkretnego projektu. Oświetlenie taśmami LED może spełniać wiele celów, od oświetlenia biurowego i roboczego po dekoracyjne, nastrojowe czy orientacyjne. W tym artykule przedstawimy podstawowe pojęcia, które pomogą w wyborze odpowiedniej taśmy oświetleniowej.

Gdzie zostaną umieszczone taśmy LED?

Taśmy LED mogą być używane jako oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Bardzo pomocny w tym aspekcie jest stopień ochrony IP, który mówi nam, do jakich celów nadają się taśmy LED.

Do użytku wewnętrznego wystarczą taśmy LED o stopniu ochrony IP20. Oto kilka przykładów typowych zastosowań taśm LED w pomieszczeniach:

 • Jako oświetlenie mebli i półek można wybrać wbudowane profile LED lub profile LED mocowane na wybranej powierzchni
 • Jako oświetlenie ścienne taśmami LED zalecamy profile LED do montażu na ścianie.
 • Jako oświetlenie sufitowe taśmami LED użyj profili LED do sufitów podwieszanych lub profili LED do płyt gipsowo-kartonowych.
 • Jako oświetlenie blatu kuchennego taśmami LED można użyć narożnych profili LED.

Taśmy LED w silikonie spełniają wymagania stopnia ochrony IP>50. Powinny one bezpiecznie chronić taśmy LED przed wilgocią, kurzem czy bryzgami wody. Tego typu taśmy wykorzystasz:

 • Jako oświetlenie łazienki taśmami LED. Do tego najlepiej nadają się taśmy LED w osłonie.

Do użytku zewnętrznego zalecamy taśmy LED wodoodporne i wodoszczelne, które spełniają normę IP>65. Zalecamy ich stosowanie:

 • Jako oświetlenie kafelków - taśmy LED z profilami LED do kafelków
 • Jako oświetlenie chodników, ścieżek lub ogrodów
Jakie napięcie wybrać dla taśm LED i elastycznych pasków LED?

Wybór zasilania dla taśm LED zależy od wielu czynników. Ważna jest zarówno lokalizacja taśm LED, jak i ich całkowita długość. Najczęściej stosowane są:

 • Taśmy LED 12V - są odpowiednie do mniejszych projektów oświetleniowych. Cieszą się popularnością jako oświetlanie elementów stolarki, takich jak szafki, półki, listwy i inne. Taśmy LED do wnętrza auta mogą mieć zasilanie DC 12V.
 • Taśmy LED 24V - możemy polecić je jako najlepszą opcję dla komercyjnych i mieszkaniowych projektów oświetleniowych na większą skalę. Spadek jasności na końcach taśmy jest widoczny w przypadku opcji 24V po mniej więcej dwukrotności takiej długści niż w porównaniu z wariantem 12V.
 • Taśmy LED 230V - nie polecamy ich ze względu na niebezpiecznie wysokie napięcie, przegrzewanie się i słabą podzielność segmentów.

Temat ten został szczegółowo omówiony w artykule. Najlepsze źródła napięcia stałego to zasilacze LED o wyjątkowej wydajności roboczej i nowoczesnych funkcjach w zakresie bezpiecznego zasilania.

Jaka jest podstawowa klasyfikacja taśm LED?

Taśmy oświetleniowe LED oferują szeroką gamę wariantów z możliwością świecenia w jednym lub wielu kolorach. Możesz wybierać spośród następującej gamy produktów dla swojego projektu oświetleniowego:

 • Taśmy LED białe - oferują jeden kolor bieli, np. ciepły biały (2200-3000k) | dzienny biały (4000-4500K) | chłodny biały (6000-6500K)
 • Taśmy LED kolorowe - oferują jeden kolor, na przykład: czerwony, zielony, niebieski, pomarańczowy, żółty, fioletowy, ultrafioletowy itp.
 • Taśmy LED CCT - oferują pełne spektrum kolorów w odcieniu bieli, tj.: Ciepła biel (2200K-3000K) - Chłodna biel (6000-6500K)
 • Taśmy LED RGB - oferują wszystkie kolory w spektrum RGB, czyli: R - czerwony, G - zielony, B - niebieski
 • Taśmy LED RGBW - oferują jeden kolor bieli, tj.: ciepły biały (2200-3000K) | dzienny biały (4000-4500K) | zimny biały (6000-6500K) oraz wszystkie kolory w spektrum RGB, tj.: R - czerwony, G - zielony, B - niebieski
 • Taśmy LED RGBWW - są skrzyżowaniem funkcji CCT i RGB.

Czym jest taśma LED i z jakich elementów się składa?

Taśmy LED (z ang. LED strip, LED flexible strip) to elastyczne płytki drukowane wyposażone w chipy LED - diody. Elastyczna płytka drukowana jest również wyposażona w rezystory. Materiał bazowy (płytka drukowana) dla elastycznego obwodu drukowanego nazywany jest PCB - Printed Copper Board. Składa się ona z kilku warstw miedzi. Wysokiej jakości i mocno świecące taśmy LED mają nawet trzywarstwową płytkę drukowaną i szerokość od 6 mm do 24 mm. Szerokość PCB zależy od rodzaju i przeznaczenia taśmy z diodami. Diody na taśmie LED określane są jako SMD - Surface Mounted Device. Innowacyjność i rozwój w tej branży oznacza opracowywanie nowych i coraz bardziej wydajnych chipów LED. W naszej ofercie można znaleźć:

Jakie inne cechy są ważne w przypadku taśm LED?

Paski LED są produkowane o wielu specyficznych cechach. Wysokiej jakości paski LED zazwyczaj mają europejski certyfikat EPREL, a ponadto charakteryzują się następującymi parametrami:

 • Taśmy LED CRI - mają współczynnik oddawania barw CRI (Color Rendering Index) >90. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy współczynnik CRI, tym lepsze oddawanie barw przez oświetlenie. Wartość CRI >80 jest uważana za standard branżowy.
 • Taśmy LED z dużą liczbą diod na 1 mb - pozwalają na uzyskanie linii oświetlenia bez widocznych punktów LED. Pozwalają na to taśmy LED z większą liczbą diod >240LED/1 metr bieżący.
 • Taśmy LED o krótkiej podzielności modułów - ważny parametr dla instalatorów, mniejsze moduły taśm LED i większa podzielność często decydują o doskonałym efekcie końcowym. Za dobrą podzielność uważa się rozmiar modułu do 5 cm.

Jaka jest maksymalna długość taśm LED?

Maksymalna długość połączonych taśm LED i maksymalna długość rolek taśm LED przeznaczonych do sprzedaży to dwa zupełnie różne pojęcia. Taśmy LED są często sprzedawane na metry bieżące. Oryginalne opakowanie elektrostatyczne z przewodami zasilającymi z fabryki jest oferowane w długościach:

 • Taśmy LED 1m - najmniejsza oferowana długość. Zawsze jest to produkt skrócony w stosunku do oryginalnego opakowania.
 • Taśmy LED 5m - opakowania 5m są jednymi z najczęściej spotykanych. Jest to standard dla taśm LED 12V.
 • Taśmy LED 10m - wydłużona długość 10m jest bardziej typowa dla taśm LED 24V.
 • Taśmy LED 15m - są rzadziej oferowane przez producentów i dostawców. Taśmy LED można łatwo skracać i łączyć, dzięki czemu bardzo łatwo jest uzyskać pożądaną długość.
 • Taśmy LED 50m - są oferowane przez dużych producentów i dostawców. Wykorzystywane są głównie w dużych projektach oświetleniowych.

Dlaczego chłodzenie taśm LED jest ważne i wymaga szczególnej uwagi?

Taśmy LED generują także ciepło podczas pracy. Szczególnie wydajne i mocno świecące taśmy LED nagrzewają się. Należy zapewnić im optymalne warunki pracy. Tylko profile i taśmy LED zapewniają odpowiednie odprowadzanie ciepła. Idealne chłodzenie zapewni długotrwałe właściwości świetlne taśmy. Niezapewnienie odpowiedniej temperatury pracy taśm LED spowoduje szybki spadek ich intensywności świecenia lub całkowite zniszczenie. Profile aluminiowe znacznie poprawiają również możliwości montażu taśmy LED w celu uzyskania określonego rodzaju oświetlenia.

Co to jest ściemnianie taśm LED i jakie są inne funkcje oświetlenia taśmami LED?

Taśmy LED oferują szereg zaawansowanych funkcji dzięki zastosowaniu sterownika LED lub ściemniacza:

 • Ściemnianie taśm LED
 • Tworzenie stref oświetlenia
 • Zdalne sterowanie taśmami LED
 • Sterowanie taśmą LED za pomocą aplikacji mobilnej

Ściemnialne taśmy LED na DC 12V lub 24V to wszystkie produkty w naszym asortymencie. Regulacja natężenia oświetlenia jest jedną z najbardziej pożądanych funkcji. Umożliwia dostosowanie intensywności światła do nastroju lub potrzeb.

Jakie podstawowe czynności można wykonać przy użyciu taśm LED?

Taśmy LED charakteryzują się dużą elastycznością. Oczywiście możliwe jest skracanie taśmy LED moduł po module. Możliwe jest również łączenie lub przedłużanie taśm LED. Zalecamy montaż taśm LED na listwach i profilach aluminiowych. W tym celu taśmy pokryto taśmą klejącą. Samoprzylepne taśmy LED wystarczy po prostu przykleić do listwy lub profilu.

Nieprawidłowe lub słabe połączenia między taśmą a złączami mogą powodować awarie lub nieprawidłowe działanie, dlatego w profesjonalnych instalacjach oświetleniowych zalecamy lutowanie taśm LED. Dowiedz się więcej o opcjach montażu taśm LED w naszym artykule.

Tanie i wysokiej jakości taśmy LED - jaka jest między nimi różnica?

Tanie taśmy LED nadają się do użytku hobbystycznego lub instalacji ograniczonych czasowo. Ich moc świetlna, trwałość i wydajność nie są na tym samym poziomie, co u wysokiej jakości taśmy LED.

Wysokiej jakości taśmy LED charakteryzują się wysokim współczynnikiem oddawania barw CRI, wysoką gęstością diod LED w celu uzyskania linii światła, małym rozmiarem segmentów w celu skracania taśmy i wyjątkową wydajnością działania, w tym wysoką luminancją. Profesjonalne taśmy LED dodatkowo posiadają:

 • Wielowarstwowe PCB (Printed Copper Board) - drukowane złącze taśmy LED składa się z wielu warstw.
 • Wysoka zawartość miedzi - zawartość miedzi 3OZ jest powszechna w przypadku taśm wysokiej jakości
 • Wysokiej klasy samoprzylepna taśma dwustronna - taśma 3M VHB jest uważana za najlepsze dostępne rozwiązanie
 • Diody SMD renomowanych producentów - w tym Samsung, Sanan, Cree, Epistar

Z jakimi jeszcze terminami możemy się spotkać w przypadku taśm LED?

Taśmy LED są bardzo popularnym produktem w zakresie produkcji oświetlenia indywidualnego. Są one wyposażone w nowoczesne diody LED. Dlatego też można spotkać się z oznaczeniem taśmy diodowe lub po prostu taśmy LED. Określenia takie jak taśmy świetlne LED lub po prostu taśmy podświetlane to również proste określenia, które oddają prawdziwe przeznaczenie produktu. Są one również określane jako samoprzylepne taśmy LED ze względu na łatwość montażu i łączenia poprzez przyklejenie ich do wybranej powierzchni. Prawdopodobnie ostatnim znaczącym i dobrze znanym oznaczeniem są taśmy ledowe. Pod wszystkimi tymi nazwami znajdziemy identyczny produkt, który architekci, projektanci, instalatorzy, a także indywidualni klienci nazywają i oznaczają w różny sposób.

79 pozycji razem
Biała taśma LED 12V | IP20 | 4,8W | 60LED | CRI80+
od 11,56 zł bez VAT
od 14,22 zł
+ Następna
Kod : SC1260-48-30
Biała taśma LED 12V | IP20 | 8W | 128LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12128-8-30
Taśma LED COB 12V | IP20 | 8W | 320LED | CRI90+
od 21,74 zł bez VAT
od 26,74 zł
+ Następna
Kod : COB-SC12320-8-30
Biała taśma LED SLIM 12V | IP20 | 9W | 240LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12240-9SLIM-30
Taśma LED boczna 12V | IP20 | 9W | 160LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12160-9SIDE-30
Biała taśma LED 12V | IP20 | 9,6W | 120LED | CRI80+
od 17,43 zł bez VAT
od 21,44 zł
+ Następna
Kod : SC12120-96-30
Taśma LED COB 12V | IP20 | 10W | 480LED | CRI90+
od 28,81 zł bez VAT
od 35,44 zł
+ Następna
Kod : COB-SC12480-10-30
COB 10W 12V RED
56,94 zł bez VAT
70,04 zł
Kod : COB-10W-12V-RED
COB 10W 12V GREEN
59,81 zł bez VAT
73,57 zł
Kod : COB-10W-12V-GREEN
COB 10W 12V BLUE
59,81 zł bez VAT
73,57 zł
Kod : COB-10W-12V-BLUE
COB 10W 12V ORANGE
56,94 zł bez VAT
70,04 zł
Kod : COB-10W-12V-ORANGE
COB 10W 12V YELOW
59,81 zł bez VAT
73,57 zł
Kod : COB-10W-12V-YELL
Wodoodporna taśma LED COB 12V | IP67 | 10W | 480LED | CRI90+
+ Następna
Kod : COB-SC12480-10-30-IP67
Biała taśma LED 12V | IP20 | 12W | 168LED | CRI80+
od 22,60 zł bez VAT
od 27,80 zł
+ Następna
Kod : SC12168E-12-30
Biała taśma LED 12V | IP20 | 12W | 168LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12168-12-30
Biała taśma LED 12V | IP65 | 12W | 168LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12168-12-30-IP65
Biała taśma LED 12V | IP67 | 12W | 168LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12168-12-30-IP67
Biała taśma LED 12V | IP20 | 15W | 280LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC12280-15-30
Biała taśma LED 12V | IP20 | 18W | 280LED | CRI80+
od 34,16 zł bez VAT
od 42,02 zł
+ Następna
Kod : SC12280E-18-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 4,8W | 60LED | CRI80+
od 11,56 zł bez VAT
od 14,22 zł
+ Następna
Kod : SC2460-48-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 5W | 126LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24126-5-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 8W | 126LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24126-8-30
Biała taśma LED 24V | IP67 | 8W | 126LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24126-8-64-IP67
Taśma LED COB 24V | IP20 | 8W | 320LED | CRI90+
od 21,74 zł bez VAT
od 26,74 zł
+ Następna
Kod : COB-SC24320-8-30
Taśma SLIM LED 24V | IP20 | 9W | 240LED | CRI90+ | Premium
od 40,03 zł bez VAT
od 49,24 zł
Kod : SC24240-9SLIM-30
Taśma LED boczna 24V | IP20 | 9W | 160LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC24160-9SIDE-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 9,6W | 120LED | CRI80+
od 17,43 zł bez VAT
od 21,44 zł
+ Następna
Kod : SC24120-96-30
Taśma LED HIGH-LUMEN 24V | IP20 | 9,4W | 234LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24234-94-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 10W | 280LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24280-10-30
Taśma LED SHORTCUT 24V | IP20 | 10W | 180LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC24180-10-30
Taśma LED COB 24V | IP20 | 10W | 480LED | CRI90+
od 28,81 zł bez VAT
od 35,44 zł
+ Następna
Kod : COB-SC24480-10-30
Wodoodporna taśma LED COB 24V | IP67 | 10W | 480LED | CRI90+
+ Następna
Kod : COB-SC24480-10-30-IP67
Wodoodporna taśma LED COB 24V | IP68 | 10W | 480LED | CRI90+
+ Następna
Kod : COB-SC24480-10-40-IP68
Biała taśma LED 24V | IP20 | 12W | 168LED | CRI80+
od 22,60 zł bez VAT
od 27,80 zł
+ Następna
Kod : SC24168E-12-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 12W | 168LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24168-12-30
Biała taśma LED 24V | IP65 | 12W | 168LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC24168-12-30-IP65
Biała taśma LED 24V | IP67 | 12W | 168LED | CRI90+ | Premium
+ Następna
Kod : SC24168-12-30-IP67
Biała taśma LED 24V | IP20 | 15W | 280LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24280-15-30
Taśma LED COB 24V | IP20 | 17W | 528LED | CRI90+
od 37,61 zł bez VAT
od 46,26 zł
+ Następna
Kod : COB-SC24528-17-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 18W | 280LED | CRI80+
od 34,16 zł bez VAT
od 42,02 zł
+ Następna
Kod : SC24280E-18-30
Biała taśma LED 24V | IP20 | 20W | 280LED | CRI90+ | Premium Kod : SC24280-20-30
Taśma LED AMBER 12V | IP20 | 8W | 128LED
od 37,09 zł bez VAT
od 45,62 zł
Kod : SC12128-8-AMBER
Taśma LED czerwona 24V | IP20 | 4,8W | 60LED
od 12,59 zł bez VAT
od 15,49 zł
Kod : SC2460-48-RED
Taśma LED zielona 24V | IP20 | 4,8W | 60LED
od 12,59 zł bez VAT
od 15,49 zł
Kod : SC2460-48-GREEN
Taśma LED niebieska 24V | IP20 | 4,8W | 60LED
od 12,59 zł bez VAT
od 15,49 zł
Kod : SC2460-48-BLUE
Taśma LED AMBER 24V | IP20 | 5W | 126LED
od 33,64 zł bez VAT
od 41,38 zł
Kod : SC24126-5-AMBER
20664 1 sc24126 violet 01
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-RED
22026 1 sc24126 violet 01
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-GREEN
20664 1 sc24126 violet 01
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-BLUE
22026 1 sc24126 violet 01
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-YELLOW
Taśma LED fioletowa 24V | IP20 | 8W | 126LED | Premium
Nowość
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-VIOLET
20682 1 led streifen rosa 24v ip20 8w 126led premium
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-PINK
22035 1 sc24126 violet 01
od 32,44 zł bez VAT
od 39,90 zł
Kod : SC24126-8-ORANGE
Taśma LED CCT 12V | IP20 | 24W | 240LED | CRI90+
od 41,06 zł bez VAT
od 50,50 zł
Kod : CCT12240-24-2265
Taśma COB CCT 24V | IP20 | 14W | 640LED | CRI90+
od 55,73 zł bez VAT
od 68,55 zł
Kod : COB-CCT24640-14-2265
Taśma LED SLIM CCT 24V | IP20 | 18W | 192LED | CRI90+ | Premium Kod : CCT24192-18SLIM-2265
Taśma COB CCT wodoszczelna 24V | IP67 | 14W | 640LED | CRI90+ Kod : COB-CCT24640-14-2265-IP67
Taśma COB CCT 24V | IP20 | 20W | 640LED | CRI90+
od 62,63 zł bez VAT
od 77,03 zł
Kod : COB-CCT24640-20-2265
Taśma COB CCT wodoszczelna 24V | IP67 | 20W | 640LED | CRI90+ Kod : COB-CCT24640-20-2265-IP67
Taśma LED CCT 24V | IP20 | 24W | 240LED | CRI90+
od 41,06 zł bez VAT
od 50,50 zł
Kod : CCT24240-24-2265
Wgórę
Inne produkty