Jak podłączyć taśmę LED?

Dla majsterkowiczów i osób rozpoczynających pracę z taśmami LED, postaramy się tutaj opisać w najważniejszych punktach, jak postępować przy podłączaniu taśmy LED. Następnie skupimy się na podstawowych czynnościach związanych z taśmami LED, takimi jak skracanie taśm LED do żądanej długości i łączenie taśm LED w celu ich przedłużenia.

biely-led-pasikcct-led-pasikcob-led-pasikrgbw-led-pasikrgbww-led-pasikcob-rgb-pasik

Obchodzenie się z taśmą LED

W czasie pracy z taśmą LED należy zawsze uważać, aby chronić ją przed wyładowaniem elektrostatycznym. Chipy LED są podatne na uszkodzenia spowodowane elektrycznością statyczną. Nie należy dokonywać żadnych zmian na taśmie LED, poza takimi czynnościami jak skracanie taśmy LED i łączenie taśmy LED w oznaczonych miejscach. Należy również unikać nadmiernego zginania lub skręcania taśmy LED, co może spowodować jej trwałe uszkodzenie mechaniczne.

Jak podłączyć taśmę LED?

Zalecamy krótkie sprawdzenie taśmy LED przed przystąpieniem do pracy poprzez podłączenie jej i włączenie. Kłopotem może być, gdy przykleisz taśmę LED, włączysz ją, a następnie po zapaleniu okaże się, że część taśmy LED nie działa. Oznacza to konieczność naprawy taśmy LED, której można było uniknąć na samym początku instalacji.

Jak skrócić taśmę LED?

Taśmę LED można skrócić do żądanej długości, ale nie jest możliwe skrócenie taśmy LED w dowolnym miejscu. Taśma LED może być skracana w poszczególnych częściach zwanych modułami lub segmentami. Długość modułu lub segmentu może być różna dla każdej taśmy LED, zwykle mają one długość 2,5 - 10 cm. Poszczególne moduły są wyraźnie oddzielone od siebie linią (czasami z symbolem nożyczek) i oznaczeniem biegunów +/-.

modul_led_rez 

Łączenie taśm LED i przedłużanie

Jedną z istotnych zalet taśm LED jest możliwość ich przedłużania. Można zastosować złączki do taśm LED lub zlutować taśmy razem, aby zwiększyć ich długość. Uważamy, że lutowanie taśm LED jest niezawodną metodą, podczas gdy złączki zapewniają uproszczony montaż i dużą elastyczność. Mogą być one jednak mniej niezawodne.

Podczas lutowania należy oczyścić styki obu taśm LED. Nie należy mechanicznie czyścić połączeń za pomocą pilnika lub innych nieodpowiednich narzędzi. Do czyszczenia styków należy użyć roztworu chemicznego przeznaczonego do tego celu. Na oczyszczoną powierzchnię można nałożyć niewielką warstwę lutu cynowego, a następnie docisnąć i przylutować dwie części tego samego typu taśmy LED, które mają zostać połączone. Istnieją również plastikowe złącza do taśm LED. Mamy jednak niezbyt dobre doświadczenia z nimi i nie zalecamy ich stosowania. Zwykle są one jedną z pierwszych przyczyn potencjalnych problemów.

Po podłączeniu taśm wykonaj krótki test działania.

Przyklejanie i chłodzenie taśmy LED

Taśmy diodowe są wyposażone w dwustronną taśmę samoprzylepną ułatwiającą montaż do powierzchni. Przed przyklejeniem taśmy LED do wybranej powierzchni należy upewnić się, że powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od kurzu, tłuszczu lub brudu, które mogłyby wpłynąć na przyczepność. Taśmy LED o niskiej mocy do około 8W nie wymagają chłodzenia. Powyżej 8W chłodzenie jest zdecydowanie zalecane.

W przypadku wydajnych taśm LED utrzymanie idealnej temperatury pracy jest niezbędne do zapewnienia stałych parametrów świetlnych i długiej żywotności. Najlepsze chłodzenie zapewniają profile i taśmy LED, które zostały specjalnie zaprojektowane do tego celu.

Jak podłączyć jednokolorowe taśmy LED?

Jednokolorowe mogą być zarówno białe taśmy LED, jak i kolorowe taśmy LED. Ich schemat podłączenia znajduje się poniżej.

Podstawowe podłączenie

podłączenie taśmy led 

Podłączenie ze ściemniaczem

Podłączenie taśmy LED do sterownika 

Podłączenie ze ściemniaczem i wzmacniaczem

Podłączenie taśmy LED ze sterownikiem i wzmacniaczem 

Jak podłączyć taśmę LED CCT?

Taśmy LED CCT wymagają sterowników LED CCT do sterowania temperaturą barwową lub natężeniem światła. Praca z nimi wymaga większych umiejętności i zręczności. W porównaniu do zwykłych taśm, ten typ ma trzy pola lutownicze do łączenia przewodów.

Poniżej przygotowaliśmy najpopularniejszy schemat podłączenia taśmy LED CCT ze sterownikiem i zasilaczem.

Podłączenie ze sterownikiem

Podłączenie taśmy LED CCT ze sterownikiem 

Podłączenie ze sterownikiem i wzmacniaczem

Połączenie taśmy LED CCT ze sterownikiem i wzmacniaczem 

Jak podłączyć taśmę LED RGB?

Taśmy LED RGB do podłączenia i mieszania kolorów lub zmieniania natężenia światła wymagają sterowników LED RGB. Praca z nimi wymaga większych umiejętności i zręczności. W porównaniu do zwykłych taśm, ten typ ma cztery pola lutownicze do łączenia przewodów.

Poniżej przygotowaliśmy najpopularniejszy schemat podłączenia taśmy LED RGB ze sterownikiem i zasilaczem.

Podłączenie ze sterownikiem

Podłączenie taśmy LED RGB do sterownika 

Podłączenie ze sterownikiem i wzmacniaczem

Podłączenie taśmy LED RGB ze sterownikiem i wzmacniaczem 

Jak podłączyć taśmę LED RGBW?

Taśmy LED RGBW do podłączenia i mieszania kolorów lub zmieniania natężenia światła wymagają sterowników LED RGBW. Praca z nimi wymaga większych umiejętności i zręczności. W porównaniu do zwykłych taśm, ten typ ma pięć pól lutowniczych do łączenia przewodów. Bez wcześniejszego doświadczenia zalecamy powierzyć lutowanie i podłączenie taśm LED RGBW ekspertom i firmom montażowym.

Poniżej przygotowaliśmy najpopularniejszy schemat podłączenia taśmy LED RGBW ze sterownikiem i zasilaczem.

Podłączenie ze sterownikiem

Podłączenie taśmy LED RGBW do sterownika 

Podłączenie ze sterownikiem i wzmacniaczem

Podłączenie taśmy LED RGBW ze sterownikiem i wzmacniaczem 

Jak podłączyć taśmę LED RGBWW?

Taśmy LED RGBWW do podłączenia i mieszania kolorów lub zmieniania natężenia światła wymagają sterowników LED RGBWW. Praca z nimi wymaga większych umiejętności i zręczności. W porównaniu do zwykłych taśm, ten typ ma sześć pól lutowniczych do łączenia przewodów. Bez wcześniejszego doświadczenia zalecamy powierzyć lutowanie i podłączenie taśm LED RGBWW ekspertom i firmom montażowym.

Poniżej przygotowaliśmy najpopularniejszy schemat podłączenia taśmy LED RGBWW ze sterownikiem i zasilaczem.

Podłączenie ze sterownikiem

Podłączenie taśmy LED RGBWW do sterownika 

Podłączenie ze sterownikiem i wzmacniaczem

Podłączenie taśmy LED RGBWW ze sterownikiem i wzmacniaczem 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące prawidłowego podłączenia lub instalacji taśm LED, skontaktuj się z nami. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc i udzielić niezbędnych porad.

#zadzwon#