Jak podłączyć oprawkę żarówki?

Nasz artykuł specjalistyczny porusza kwestię tego, jak podłączyć oprawkę żarówki, aby instalacja działała i została wykonana poprawnie, zgodnie z normami. Podłączenie oprawki żarówki nie jest skomplikowane, wymaga jedynie staranności przy podłączaniu poszczególnych przewodów i podstawowych narzędzi, które znajdują się w większości gospodarstw domowych. Podobnie jak w przypadku wszystkich podłączeń sprzętu elektrycznego, podłączenie oprawki żarówki powinno zostać wykonane przez wykwalifikowanego elektryka, posiadającego niezbędne uprawnienia. Jeśli z jakiegoś poważnego powodu nie jest to możliwe, nasz artykuł pomoże Ci, udzielając ogólnych porad i zaleceń.

Zanim odpowiemy na pytanie, jak podłączyć oprawkę żarówki, warto zapoznać się z ogólną teorią. Dlatego też dołączamy opis poszczególnych przewodów wraz z wyjaśnieniem::

  • Brązowy / czarny przewód - przewód fazowy (L)
  • Niebieski przewód - przewód neutralny (N)
  • Żółto-zielony przewód - przewód ochronny uziemiający (PE)

1. Bezpieczeństwo i przygotowanie

Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że przewód elektryczny, do którego zostanie przymocowana oprawka, nie jest pod napięciem.

2. Podłączenie oprawki żarówki

Zawsze podłączaj Brązowy / czarny kabel - przewód fazowy (L) do środkowej części oprawki a Niebieski kabel - przewód neutralny (N) do samej oprawki. Chociaż żarówka może działać z odwrotnie podłączonym okablowaniem, niezbędne jest przestrzeganie tej zasady dla prawidłowego wykonania połączenia elektrycznego.

Żółto-zielony kabel ochronny - przewód ochronny uziemiający (PE) zazwyczaj podłączany jest do samego żyrandola lub lampy. Podczas podłączania okablowania należy upewnić się, że izolacja przewodów nie jest przyciśnięta pod śrubami i pozostawić odpowiedni zapas przewodów na ewentualne naprawy.

Podłączenie plastikowych oprawek do przewodów 2x 0,75 mm

Podłączenie plastikowych oprawek do przewodów 3x 0,75 mm

3. Podłączanie żarówki do oprawki

Udało nam się podłączyć oprawkę żarówki i teraz pozostaje tylko zamontować w oprawce odpowiednią żarówkę. W zależności od typu oprawki mogą to być żarówki E27 lub żarówki E14.